Проїзд пішохідних переходів і зупинок транспортних засобів

| Предмет: Правила дорожнього руху | Розділ: Методичні розробки | 12 Березня 2020 |
image 1

Мета заняття:
Навчальна: вивчити правила проїзду пішохідних переходів і зупинок маршрутних транспортних засобів.
Розвиваюча: розвивати уміння проїзду пішохідних переходів і зупинок маршрутних транспортних засобів; творче мислення шляхом аналізу, виділяти головне, порівнювати, доказувати, узагальнювати і систематизувати, ставити завдання і вирішувати їх.
Виховна: інтелектуальна, предметно-практична сфера.

Тип уроку: комбінований.

Форма навчальної діяльності: групова.

Методи і методичні прийоми:
інформаційно-рецептивний: розповідь-пояснення, бесіда, демонстрація з використанням технічних засобів навчання;
репродуктивний: робота з роздатковим матеріалом, конкретизація і закріплення вже набутих знань.

Засоби навчання:
технічні: комп’ютер, мультимедійний проектор, навчальні відеоролики, комп’ютери для учнів;
наочні: мультимедійна презентація, відеоролики, відеофільм;
дидактичні: картки для осмислення, узагальнення і систематизації знань.

Тривалість уроку: 45 хв.

Місце проведення: кабінет № 8 «Правила дорожнього руху».

Засоби оцінювання:електронний контроль знань за допомогою електронної програми.

Після вивчення теми учень:
повинен знати:

  • визначення поняття «пішохідний перехід»;
  • типи пішохідних переходів;
  • порядок проїзду пішохідних переходів і зупинок маршрутних транспортних засобів;
  • небезпечні наслідки порушення правил проїзду пішохідних переходів і зупинок маршрутних транспортних засобів.

повинен вміти:
  • дотримуватися правил проїзду пішохідних переходів і зупинок маршрутних транспортних засобів;
  • аналізувати інформацію і робити висновки;
  • вести конспект.

Структура уроку:

1. Організаційний момент - 1 хв.

2. Мотивація навчальної діяльності. Ознайомлення учнів із темою, цілями та завданнями уроку.
– 2 хв.

3. Актуалізація і корекція опорних знань. – 3 хв.

4. Сприймання і усвідомлення учнями нового навчального матеріалу. – 22 хв.

5. Осмислення, узагальнення, систематизація знань. – 14 хв.

6. Підведення підсумків уроку. – 2 хв.

7. Повідомлення та коментування домашнього завдання. – 1 хв.

Перебіг уроку:

1. Організаційний момент:

  • перевірка присутності учнів на уроці;
  • перевірка готовності учнів до уроку.

2. Мотивація навчальної діяльності. Ознайомлення учнів із темою, цілями та завданнями уроку.

Пішохід – найбільш уразливий учасник дорожнього руху, тому потребує підвищеної уваги з боку водіїв. Адже в Україні кожна третя пригода – це наїзд транспортних засобів на пішоходів. Такі дорожньо-транспортні пригоди досить часто трапляються навіть на позначених пішохідних переходах і, як правило, закінчуються трагічно. Серед країн Європи Україна посідає перше місце за часткою пішоходів (56%) у загальній кількості дорожньо-транспортних пригод зі смертельними наслідками). Такий стан аварійності за участю пішоходів можна пояснити не лише їх низькою дисципліною, але й недотриманням багатьма водіями вимог Правил дорожнього руху щодо надання пішоходам переважного права на безпечний рух, особливо нерегульованими пішохідними переходами.

Для того, щоб в майбутньому уникнути багатьох небезпечних ситуацій сьогоднішня тема нашого уроку присвячена якраз вивченню питання «Проїзд пішохідних переходів і зупинок транспортних засобів» і включає такі пункти плану:
1) Порядок руху транспортних засобів на пішохідних переходах.
2) Порядок руху транспортних засобів повз зупинки громадського транспорту.

3. Актуалізація і корекція опорних знань.

Перед тим, яки перейти до вивчення теми, давайте пригадаємо визначення поняття «пішохідний перехід».

Пішохідний перехід – ділянка проїзної частини або інженерна споруда, призначена для руху пішоходів через дорогу.

Який пішохідний перехід слід вважати «регульованим», а який «нерегульованим»?

Регульованим вважається пішохідний перехід, рух по якому регулюється світлофором чи регулювальником.

Нерегульованим - пішохідний перехід, на якому немає регулювальника, світлофори відсутні або вимкнені чи працюють в режимі миготіння жовтого сигналу.

Якими дорожніми знаками, дорожньою розміткою, пішохідними світлофорами позначаються пішохідні переходи?

Пішохідні переходи позначаються дорожніми знаками 5.35.1-5.37.2, дорожньою розміткою 1.14.1-1.14.3.

Чим визначаються межі пішохідного переходу за відсутності дорожньої розмітки?

За відсутності дорожньої розмітки межі пішохідного переходу визначаються відстанню між дорожніми знаками або пішохідними світлофорами, а на перехресті за відсутності пішохідних світлофорів, дорожніх знаків та розмітки – шириною тротуарів чи узбіч.

4. Сприймання і усвідомлення учнями нового навчального матеріалу.


1. Порядок руху транспортних засобів на пішохідних переходах



Конфліктні ситуації між учасниками дорожнього руху часто виникають також в місцях, де перехрещуються траєкторії руху пішоходів і транспортних засобів, наприклад,на пішохідних переходах або в зоні зупинок транспортних засобів загального користування.

Для того, щоб зменшити кількість небезпечних ситуацій, водій транспортного засобу, що наближається до нерегульованого пішохідного переходу (незалежно від його розташування – на перехресті або на перегоні між перехрещеннями доріг), на якому перебувають пішоходи, повинен зменшити швидкість, а в разі потреби зупинитися, щоб дати дорогу пішоходам, для яких може бути створена перешкода чи небезпека, давши їм можливість безпечно закінчити перехід цієї проїзної частини (мал. 1. 1, 1. 2).

Рис. 1.1

Рис. 1.2

Вимога цього пункту передбачає, що на нерегульованих пішохідних переходах (позначених дорожніми знаками або розміткою, або ж на регульованих пішохідних переходах, де світлофор працює в режимі миготіння жовтого сигналу) пішоходи мають перевагу в русі перед транспортними засобами з моменту, коли вони вступили на перехід. Для виконання вимоги цього пункту водій транспортного засобу обов’язково повинен своїм маневром показати пішоходам, що він звільняє дорогу, тобто знизити швидкість, якщо цього достатньо для того, щоб звільнити дорогу, або ж зупинитися. Забороняється здійснювати об’їзд пішохода, що знаходиться на пішохідному переході, незалежно від відстані між ним і транспортним засобом, а також збільшувати швидкість із матою «проскочити» перед пішоходом, який вступив на нерегульований пішохідний перехід. Таким чином, водій повинен враховувати можливі маневри пішохода на пішохідному переході (пішохід може зупинитися, передбачаючи небезпеку – побігти, сповільнити хід) і передбачити можливий розвиток ситуації: якщо вірогідно, що шлях руху пішохода (незалежно від того, як він рухається) і транспортного засобу можуть перетнутися на переході, - виключити такі ситуації, тобто дати дорогу пішоходові.

|Методичні розробки занять|Читати далі|



^^вверх^^